Jak rozpoznać srebro?

Czy to srebro? Rozpoznanie srebra wymaga od Ciebie kilku czynności, wykonaj je, co pozwoli na określenie czy dany przedmiot jest wykonany ze srebra.

01.

Twój pierwszy krok aby dowiedzieć się jak rozpoznać srebro.

Srebro zacznij sprawdzać od przyłożenia magnesu do danego przedmiotu. Istnieją bowiem wyroby, które imitują srebro, a są wykonane z metali nieszlachetnych. Magnes wtedy je przyciąga. Srebro, podobnie jak złoto, jest diamagnetykiem, co oznacza, że nie reaguje na magnes

Jeśli magnes przyciąga dany przedmiot, oznacza to, że masz do czynienia z przedmiotem, który nie jest wykonany ze srebra lub posiada niską jego zawartość. Magnes nie przyciąga czystego srebra.

02.

Magnes nie przyciąga, to srebro?

Nie! To, że magnes nie przyciąga danego przedmiotu nie oznacza, że masz do czynienia ze srebrem. Dzięki temu testowi odrzucisz metale nieszlachetne, które imitują w jakikolwiek sposób srebro.

Co powinieneś zrobić po teście z magnesem? Teraz sprawdź cechę probierczą.

jak rozpoznać srebro, czy to srebro

03.

Jak powinienem sprawdzić cechę probierczą srebra?

W pierwszej kolejności aby rozpoznać srebro sprawdź czy dany przedmiot posiada wybitą cechę probierczą. Typową cechą probierczą dla srebrnej biżuterii jest 925. Na polskich wyrobach ze srebra najczęściej widnieje powyższa cecha.

Cecha probiercza jest małej wielkości i do jest sprawdzenia powinieneś mieć szkło powiększające.

W przypadku innych cech probierczych sprawdź ich znaczenie wchodząc na stronę Głównego Urzędu Miar , znajdziesz tam oznaczenia probiercze.

04.

Jak mogę sprawdzić srebrne sztućce? Jak sprawdzę czy przedmiot jest posrebrzany?

Próby na sztućcach są bardzo zróżnicowane. Jeśli spotkasz się z wybiciem „MET” to przedmiot wykonano z metalu nieszlachetnego i może być posrebrzany.

Jeśli na danym przedmiocie widnieje wybicie numeru, np. 800 to oznaczać to może, że sztućce zawierają 80% srebra. W celu upewnienia się co do realnej zawartości srebra przeprowadź dalsze badania, które wymagają drobnego uszkodzenia wyrobu. Aby rozpoznać srebro wystarczy, że spiłujesz wierzchnią warstwę wyrobu i zobaczysz, co znajduje się pod spodem. Jeśli metal ma zabarwienie żółtawe bądź wyraźnie inne niż srebrne możesz być pewnym, że przedmiot nie jest srebrny. Jeśli barwa pod spiłowaną warstwą jest srebrna powinieneś wówczas zrobić test cieczą chemiczną. Uważaj, ta procedura wymaga znajomości zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego posługiwania się związkami chemicznymi.

05.

Jak sprawdzę srebrne monety?

Jak rozpoznać srebro, gdy monety nie posiadają wybitych cech probierczych. Z łatwością samemu sprawdzisz zawartość kruszców szlachetnych, które są w nich zawarte. Informacje są dostępne w internecie, z pewnością lokalny numizmatyk pomoże szybko w określeniu zawartości metali szlachetnych w danej monecie.

Jeśli chodzi o autentyczność monet najczęściej fałszowane są złote. Srebrnych monet falsyfikatów nie spotyka się tak często.

Jedną z najbardziej znanych polskich srebrnych monet jest tzw. „mapka”. Zawartość srebra w tej monecie wynosi 62,5%. Mówi się więc, że jej próba to 625.

06.

Co jeśli srebrny przedmiot nie posiada cechy probierczej?

W tym przypadku wykonaj specjalistyczne badanie w Urzędzie Probierczym, które nie tylko sprawdzi czy dany przedmiot jest wykonany ze srebra, ale które pokaże dodatkowo jaka ilość srebra jest w danym przedmiocie zawarta. Jubilerstwo również sprawdzi z jakiego materiału został wykonany ten przedmiot.

Jeśli masz problem z wyceną srebra przynieś ją do nas, to nic nie kosztuje! Pokażemy jak rozpoznać srebro. Nasz Lombard Warszawa Fox Gold znajduje się w Warszawie, dzielnica Bemowo ul. Morcinka 32A.

Przewiń do góry