Jak rozpoznać złoto?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak rozpoznać złoto? Oto 5 najłatwiejszych sposobów

01.

Sprawdź oznaczenia na biżuterii, aby rozpoznać złoto.

Najprostszym sposobem na oszukanie klienta jest sprzedaż złota o niższej próbie, niż przekonuje jubiler. Żeby nie dać się nabrać na tę prostą sztuczkę, należy porównać wybity na biżuterii znak z tabelą polskich cech i znaków probierczych. Na przykład 24-karatowe złoto, czyli próby 999, oznaczone jest za pomocą innego znaku, niż dużo mniej wartościowe próby 333. Wszystkie aktualne oznaczenia dostępne są  na stronach www Głównego Urzędu Miar w dziale administracji probierczej lub zaufanych sprzedawców i kupców złota.

Wyobraźnia oszustów nie zna jednak granic. Właściwe rozpoznawanie znaków probierczych to niestety tylko podstawa. Warto również zwrócić uwagę, której części biżuterii się one tyczą. Popularne jest bowiem sprzedawanie łańcuszków na przykład o próbie 333 (czyli 8 karatów) z dołączonymi do nich zapięciami o wyższej próbie. Czytaj dalej, aby sprawdzić jak rozpoznać złoto.

02.

Próba magnesu, aby rozpoznać złoto.

Jednym z najpopularniejszych, domowych sposobów aby rozpoznać złoto jest przyłożenie do niego magnesu. Ten metal nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych, więc przedmiot nie powinien ani drgnąć. Podobnie jest w przypadku srebra, które tak jak złoto, nie reaguje na magnes. Jeśli jednak złoty łańcuszek lub obrączka natychmiast połączy się z magnesem, to nie mamy jeszcze podstaw by twierdzić, że sprzedawca jest oszustem. Magnes nie przyciągnie bowiem tylko 24-karatowego złota. Jeśli biżuteria jest wykonana ze stopu, a najczęściej taką dostaniemy u jubilera, to przedmiot zareaguje na magnes neodymowy.

Należy zachować szczególną ostrożność, kiedy w ten sposób sprawdzamy biżuterię odziedziczoną po rodzicach lub dziadkach, ale nie mamy na jej temat wiedzy. Jeśli bowiem srebrny pierścionek zareaguje na magnes, nie oznacza to, że należy go od razu wyrzucić. Być może wcale nie jest wykonany ze srebra. Może być na przykład z bardziej wartościowej platyny, która jest paramagnetykiem, czyli na magnes reaguje. Nie ma co liczyć na taką pomyłkę, jeśli srebrną biżuterię kupiliśmy sami. Nikt nie podrabia srebra kilkukrotnie droższą platyną.

03.

Niepokojące przebarwienia?

Dużo do myślenia powinny dać przebarwienia na biżuterii. Tradycyjnie przechowywane złoto nie powinno zmieniać koloru. Przebarwienia pojawiają się jednak w przypadku, kiedy biżuteria jest pozłacana. Warstwa wierzchnia się ściera, a znajdujący się pod nią metal zaczyna reagować z wodą, powietrzem i zabrudzeniami i następnie zmienia swoje właściwości.

04.

Próba Archimedesa, aby rozpoznać złoto.

Dużo pewniejszą, ale nieco bardziej skomplikowaną metodą aby rozpoznać złoto, jest samodzielne obliczenie jego gęstości. Każda substancja charakteryzuje się inną wartością tego parametru. Złoto liczy 19,3 g/cm³, gęstość ołowiu to 11,34 g/cm³, zaś w przypadku srebra to 10,5 g/cm³.

Żeby sprawdzić gęstość posiadanego metalu, należy przygotować szklane naczynie z wodą. Następnie obliczyć jej objętość za pomocą wzorów. Najlepiej przygotować do tego naczynie o  kształcie tuby – na przykład zwykłą szklankę. Gdyż objętość w tym przypadku to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu i liczby pi (około 3,14). Następnie należy włożyć do naczynia biżuterię i obliczyć różnicę wypartej wody i zapisać ją w mililitrach, czyli centymetrach sześciennych. Na koniec należy podzielić zanotowaną wcześniej masę przez objętość wypartej wody. Iloraz będzie gęstością, a więc poszukiwaną wartością. Jeśli wynik będzie w pobliżu 19,3 g/cm³, oznacza to, że biżuteria jest ze złota. Jeśli wyjdzie 10,5 g/cm³, to srebro.

Nie należy jednak przywiązywać większej uwagi, jeśli wynik będzie nieco odbiegał od podręcznikowej wartości, ponieważ różnice pomiędzy gęstościami metali są dosyć spore. Właściwie istnieje duże prawdopodobieństwo pomylenia złota z platyną (gęstość 21 g/cm³), jednak ten metal jest rzadszy i droższy, więc raczej nikt nie będzie podrabiał nim złota.

05.

Znaj orientacyjne ceny metali i kamieni szlachetnych

Produkcja biżuterii to skomplikowany proces, a jej ostateczna cena kilkukrotnie przewyższa rynkową cenę surowca, z którego została wykonana. Nie ma więc co liczyć na niesamowite okazje i wyjątkowo oszczędny proces produkcji. Warto więc znać ceny najbardziej popularnych metali i kamieni szlachetnych, dostępne w najbardziej popularnych ekonomicznych serwisach internetowych. Często pokazują też jak rozpoznać złoto.

Ostatecznie domowe sposoby nie dadzą jednak stuprocentowej pewności, czy zakupiona biżuteria jest autentyczna. Aby mieć całkowitą jasność, najlepiej wybrać się do najbliższego jubilera lub punktu skupu metali szlachetnych. Ceny możesz sprawdzić u nas w zakładce skup złota.

Masz problem z wyceną złota? Przynieś ją do nas, to nic nie kosztuje!!

jak rozpoznać złoto, czy to złoto
Przewiń do góry